We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics MC3-2S-2S interface cards/adapter
SKU
MC3-2S-2S/STANDALONE
- High–Performance Scaling Presentation — Built–in ProcAmp high–resolution scaling technology for optimal glitch–free output image display
- Auto–adapting SDI Signal Transmission — Auto–adapting distribution of SDI, HD–SDI, 3G HD–SDI, 6G and 12G SDI compliant signals, and supporting pass–through of standard embedded audio channels with ancillary ID and metadata information
- Reliable Wire Connectivity — Coaxial broadcast–grade cables are reliably connected via lockable BNC connectors, preventing unintentional wire disconnections, to gain fast and highly professional uncompressed SDI signals distribution deployments
- Long–reach Signal Distribution — Input signal equalization and output signals reclocking to gain long–reach signal distribution
- Multi–channel Audio Transmission — Up to 2 channels of digital stereo uncompressed signals for supporting studio–grade surround sound
Category: Interface Cards/Adapters
| Host interface | BNC |
|---|---|
| Internal | No |
| SKU | MC3-2S-2S/STANDALONE |
| EAN | 7291063099152 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
MC3−2S−2S is a high−performance two−port input and two−port output SDI card which is part of the compatible modular matrices multi−signal cards family. MC3−2S−2S can flexibly occupy any of the matrix card slots. Its input signals are independently switched by the modular matrix to any of the matrix output ports, and any matrix input signals are independently switched to its scaling output ports.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Host interface | BNC |
| Host interface gender | Female |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Data transfer rate (max) | 12 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 255 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 600 g |