We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics MC3-2H-2T interface cards/adapter HDMI, RJ-45
SKU
MC3-2H-2T/STANDALONE
- Multi–channel Audio Transmission — Up to 32 channels of digital stereo uncompressed signals for supporting studio–grade surround sound
- I–EDIDProTM Kramer Intelligent EDID ProcessingTM — Intelligent EDID handling, processing and pass–through algorithm that ensures Plug and Play operation for HDMI source and display systems
- Ethernet Extension — Ethernet interface data flows in both directions, allowing extension of up to 1 Gbps Ethernet connectivity for LAN communication and device control
- Flexible USB 2.0 Extension — An active USB host is connected to the extender at either the transmitter or receiver sides. USB 2.0 signals are extended between the extender transmitter and receiver sides, enabling connection of the active USB host to both local and remote USB HID (Human Interface Devices) devices such as mouse or keyboard devices
- Bidirectional RS–232 Extension — Serial interface data flows in both directions, allowing data transmission and device control
- Bidirectional Infrared Extension — IR interface data flows in both directions, allowing remote control of peripheral devices located at either end of the extended line
- Easy Installation — Supports PoE (Power over Ethernet) providing over HDBT cable, in parallel to signals extension, to a remote PoE acceptor such as a PoE wall–plate, when matrix is connected to PoE power supply module
Category: Interface Cards/Adapters
| Output interface | HDMI,RJ-45 |
|---|---|
| SKU | MC3-2H-2T/STANDALONE |
| EAN | 7291063099282 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
MC3−2H−2T is a high−performance two−port HDMI input and two−port HDBaseT 3.0 output card which is part of the compatible modular matrices multi−signal cards family. MC3−2H−2T can flexibly occupy any of the matrix card slots. Its input signals are independently switched by the modular matrix to any of the matrix output ports, and any matrix input signals are independently switched to its scaling output ports.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Output interface | HDMI, RJ-45 |
| Host interface gender | Female |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 255 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 400 g |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |