We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics MC3-2F-2F interface cards/adapter
SKU
MC3-2F-2F/STANDALONE
- Multi–drop Signal Distribution — Use optical splitters to extend the input signals from a single transmitter to multiple receivers, for displaying the same content on multiple display devices using optical splitting only, with no need for AV distribution amplifiers
- HDMI Signal Extension — HDCP 2.2 compliant and supports up to 18G (6G per channel) data rate, LPCM 7.1, Dolby True HD, and DTS–HD as specified in HDMI 2.0
- Bidirectional RS–232 Extension — Serial interface data flows end–to–end in both directions, to enable data transmission and control of devices
- I–EDIDProTM Kramer Intelligent EDID ProcessingTM — Intelligent EDID handling, processing and pass–through algorithm that ensures Plug and Play operation for HDMI source and display systems
- Cost–Effective Maintenance — Fiber link connection LED indications facilitate easy local troubleshooting
Category: Interface Cards/Adapters
| SKU | MC3-2F-2F/STANDALONE |
|---|---|
| EAN | 7291063099169 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
MC3−2F−2F is a high−performance two−port input and two−port output fiber card which is part of the compatible modular matrices multi−signal cards family. MC3−2F−2F can flexibly occupy any of the matrix card slots. Its input signals are independently switched by the modular matrix to any of the matrix output ports, and any matrix input signals are independently switched to its output ports.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface gender | Female |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 255 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 300 g |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 292 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 400 g |