We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics KDS-SW3-EN7 AV transmitter & receiver Black
SKU
KDS-SW3-EN7
- Outstanding end–user experience
- Ideal for large–scale deployments
- Robust security
- Simple planning and rollout
Category: AV Extenders
| SKU | KDS-SW3-EN7 |
|---|---|
| EAN | 7291063096496 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
4K AVoIP Encoder Switcher with Dante
KDS−SW3−EN7 is an auto switcher and advanced encoder for streaming a selected video signal at 4K via Ethernet over copper cable in unicast (one−to−one) or multicast (one−to−many) configurations. It can add digital audio Dante, USB, IR, RS−232, or CEC signals.
- KDS–SW3–EN7 provides exceptional quality, advanced user–friendly operation, and flexible control.
- Instantaneous Switching Time — 1 second switching time between selectable video inputs.
- Video Streaming Transmitter — Streams up to 4K@60Hz (4:2:0) resolution signals over a 1G network interface. While KDS–DEC7 decodes the stream to 4K@30Hz (4:4:4) resolution.
- Streaming delay 33msec — for video 4K@30Hz 4:4:4 signal.
- Streaming Support — Provides unicast and multicast streaming.
- Flexible Analog Audio Embedding and De–embedding — Select balanced analog audio as input to embed into the streaming and HDMI™ output signal, or as output to extract the HDMI audio signal and output it as balanced analog audio.
- Flexible Digital Audio Embedding and De–embedding Dante — Select digital audio as input to embed into the streaming and HDMI™ output signal, or as output to extract the HDMI audio signal and output it as balanced analog audio.
- Easy To Use KM/KVM Support — Searchable, OSD menu for KM and fully configurable KVM roaming.
- Power consumption without USB–C Power Delivery is 13W — power consumption with USB–C Power Delivery is 77W (requiring the optional power supply).
- Convenient and Comprehensive Control — Control the unit using intuitive embedded web pages, Protocol 3000 API commands via Ethernet, or front panel LCD and navigation buttons.
- PoE Support — Powered with PoE connection from PoE LAN switch.
- Control Gateway — Through P3K or special TCP connection, users can control/communicate with IR, RS–232, or CEC to the connected devices.
- Separate Service LAN Port — can be used for physical separation between AV and command streams to separate LAN for security and reliability purposes.
- Selectable Inputs — 2 HDMI and 1 USB–C input.
- Analog/Digital audio inputs and outputs.
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, and KDS–USB2.
KDS−SW3−EN7 is an auto switcher and advanced encoder for streaming a selected video signal at 4K via Ethernet over copper cable in unicast (one−to−one) or multicast (one−to−many) configurations. It can add digital audio Dante, USB, IR, RS−232, or CEC signals.
- KDS–SW3–EN7 provides exceptional quality, advanced user–friendly operation, and flexible control.
- Instantaneous Switching Time — 1 second switching time between selectable video inputs.
- Video Streaming Transmitter — Streams up to 4K@60Hz (4:2:0) resolution signals over a 1G network interface. While KDS–DEC7 decodes the stream to 4K@30Hz (4:4:4) resolution.
- Streaming delay 33msec — for video 4K@30Hz 4:4:4 signal.
- Streaming Support — Provides unicast and multicast streaming.
- Flexible Analog Audio Embedding and De–embedding — Select balanced analog audio as input to embed into the streaming and HDMI™ output signal, or as output to extract the HDMI audio signal and output it as balanced analog audio.
- Flexible Digital Audio Embedding and De–embedding Dante — Select digital audio as input to embed into the streaming and HDMI™ output signal, or as output to extract the HDMI audio signal and output it as balanced analog audio.
- Easy To Use KM/KVM Support — Searchable, OSD menu for KM and fully configurable KVM roaming.
- Power consumption without USB–C Power Delivery is 13W — power consumption with USB–C Power Delivery is 77W (requiring the optional power supply).
- Convenient and Comprehensive Control — Control the unit using intuitive embedded web pages, Protocol 3000 API commands via Ethernet, or front panel LCD and navigation buttons.
- PoE Support — Powered with PoE connection from PoE LAN switch.
- Control Gateway — Through P3K or special TCP connection, users can control/communicate with IR, RS–232, or CEC to the connected devices.
- Separate Service LAN Port — can be used for physical separation between AV and command streams to separate LAN for security and reliability purposes.
- Selectable Inputs — 2 HDMI and 1 USB–C input.
- Analog/Digital audio inputs and outputs.
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, and KDS–USB2.
| Features | |
|---|---|
| Colour depth | 12 bit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| 3D | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| On/off switch | Yes |
| Image formats supported | JPEG |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Fiber, HDMI |
| Supported video modes | 3840p |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| RS-232 pass-through | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Technical details | |
| Colour depth | 12 bit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| 3D | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| On/off switch | Yes |
| Package type | Box |
| Image formats supported | JPEG |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Fiber, HDMI |
| Video out | HDMI |
| Video in | HDMI |
| Supported video modes | 3840p |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160 |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| 3.5 mm (1/8-inch) out | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 input ports | 2 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Video out | HDMI |
| Video in | HDMI |
| Audio output | Balanced Audio: On a 5–pin terminal block connector |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Power source type | DC, USB |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 436 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Height | 27.6 mm |
| Depth | 145 mm |
| Package width | 312 mm |
| Package height | 76 mm |
| Weight | 7 kg |
| Package weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package depth | 179 mm |
| Package width | 312 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 900 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |