We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics KDS-SW2-EN7 AV extender AV repeater Black
SKU
KDS-SW2-EN7
- Outstanding end–user experience
- Ideal for large–scale deployments
- Robust security
- Simple planning and rollout
Category: AV Extenders
| SKU | KDS-SW2-EN7 |
|---|---|
| EAN | 7291063098506 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
Outstanding end–user experience —
- 1 HDMI and 1 USB–C with charging capabilities for laptop
- Easy–to–use KM/KVM — Searchable OSD Menu for KM and fully configurable KVM roaming
- Large scale video wall — up to 16x16
- Instantaneous switching time — 1 second
Ideal for large–scale deployments —
- Highly scalable — 999 channels build in support
- State of the art management device
- Rich set of management capabilities — Standard P3K Open API , LCD screen for configuration
Robust security —
- Cost–effective from day one
- Full product range for any site, any application
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, KDS–USB2, etc.
Simple planning and rollout —
- Cost–effective from day one
- Full product range for any site, any application
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, KDS–USB2, etc.
- 1 HDMI and 1 USB–C with charging capabilities for laptop
- Easy–to–use KM/KVM — Searchable OSD Menu for KM and fully configurable KVM roaming
- Large scale video wall — up to 16x16
- Instantaneous switching time — 1 second
Ideal for large–scale deployments —
- Highly scalable — 999 channels build in support
- State of the art management device
- Rich set of management capabilities — Standard P3K Open API , LCD screen for configuration
Robust security —
- Cost–effective from day one
- Full product range for any site, any application
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, KDS–USB2, etc.
Simple planning and rollout —
- Cost–effective from day one
- Full product range for any site, any application
- Plug–and–play with Netgear M4250 AVoIP switches, Kramer Control, KDS–USB2, etc.
| Features | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Security algorithms | 128-bit AES, 802.1x RADIUS, HTTPS |
| Audio formats supported | DTS, LPCM |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 350, 640 x 400, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 600 (SVGA), 848 x 480, 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1366 x 768, 1400 x 1050 (SXGA+), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Security algorithms | 128-bit AES, 802.1x RADIUS, HTTPS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Audio formats supported | DTS, LPCM |
| Type | AV repeater |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 640 x 350, 640 x 400, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 600 (SVGA), 848 x 480, 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1366 x 768, 1400 x 1050 (SXGA+), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 4 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 input ports | 2 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power consumption (max) | 19 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 5 A |
| Operating voltage | 24 V |
| Power source type | DC |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 189 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Height | 27.6 mm |
| Depth | 145 mm |
| Package width | 312 mm |
| Package height | 76 mm |
| Weight | 700 g |
| Package weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 179 mm |
| Package width | 312 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 900 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |