We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics GALIL 6-C 2-way White Wired 30 W
SKU
GALIL-6-C(PAIR)
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
6.5–Inch, 2–Way Closed–Back Ceiling Speakers, 30W RMS, white
- UL Listed
- Woofer — 6.5” polypropylene cone
- Tweeter — 0.5” Mylar dome
- Impedance — 8Ω
- Power Handling — 30W RMS, 80W Continuous
- Transformer Taps — 70/100V
- 2 Speakers (1 Pair)
Category: Loudspeakers
| RMS rated power | 30 W |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | White |
| SKU | GALIL-6-C(PAIR) |
| EAN | 7291063020385 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The Galil 6−C (formerly SPK−C612) Closed−back Ceiling Speaker features a multi−tap power transformer for selecting 8Ω (bypassing the transformer) or 70V/100V power settings that are suitable for an array installation.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Ceiling-mountable |
| Speaker position | Front |
| Number of drivers | 1 |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 1.27 cm (0.5") |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Recommended usage | Home |
| Audio | |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Sensitivity | 87 dB |
| Crossover frequency | 9200 Hz |
| RMS rated power | 30 W |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Metal |
| Recommended usage | Home |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Metal |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Power | |
|---|---|
| Transformer taps | 3.7,7.5,15,30 W |
| Material | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Metal |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.85 kg |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Other features | |
| Bluetooth | No |