We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics FC-102Net video servers/encoder
SKU
FC-102NET
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FC-102Net, 2x 3–pin terminal blocks, 1x RJ-45, 1x RS- 232, PoE, 62.2x51.8x24.4 mm
- Dante Network Interface
- PoE Acceptor
- Inputs — 2 balanced mono audio on a 3–pin terminal blocks
- Output — 2 Dante channels on an RJ–45 connector
- Output Volume Control
Category: Video Servers/Encoders
| SKU | FC-102NET |
|---|---|
| EAN | 7291063088545 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
FC−102Net is a compact 2−channel Dante™ encoder with 2 balanced mono audio inputs that enables connecting non−Dante sources, such as microphones, laptops and players to a Dante network. It supports line level and microphone level sources and can provide 48V phantom power per input. FC−102Net is powered over Ethernet from any standard PoE providing network switch.
| Performance | |
|---|---|
| PTZ control | No |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, RoHs, WEEE |
| Network | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| I/O terminal ports | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 62.2 mm |
| Depth | 51.8 mm |
| Height | 24.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 200 g |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 87 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| PTZ control | No |
| Package weight | 200 g |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHs, WEEE |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |