We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics EXT3-UE-R Network receiver Black 100 Mbit/s
SKU
EXT3-UE-R
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4K@60Hz, 4:4:4, HDMI, USB 2.0, 60 W, 480 Mbps, HDCP 2.3
- 4–port remote USB devices
- Ethernet and audio extension
- Up to 100m (330ft) CAT extension reach
- Two–way PoC powering
Category: Network Extenders
| SKU | EXT3-UE-R |
|---|---|
| EAN | 7291063099848 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
USB 2.0 and Ethernet PoC Receiver
EXT3−UE−R is a comprehensive 2−way powering USB 2.0 receiver over extended−reach twisted pair CAT cable. The receiver converts the transmitted CAT signal into USB 2.0, Ethernet, RS−232 and audio signals.
EXT3−UE−R is a comprehensive 2−way powering USB 2.0 receiver over extended−reach twisted pair CAT cable. The receiver converts the transmitted CAT signal into USB 2.0, Ethernet, RS−232 and audio signals.
| Performance | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Type | Network receiver |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Height | 24.4 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 588 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Type | Network receiver |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |