We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics DTAxr-OUT2-F16 interface cards/adapter RJ-45
SKU
DTAXR-OUT2-F16/STANDALONE
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2–Channel 4K60 4:2:0 HDMI over Extended Reach HDBaseT Output Card with Selectable Embedded or De–embedded Analog Audio
- HDBaseT Technology — HDTV compatible, HDCP compliant
- System Range — Up to 100m at normal mode (4K), up to 130m (430ft) at normal mode (2K), up to 180m (590ft) ultra mode (1080p @60Hz @24bpp). Note: When using Kramer HDBaseT cables
- Ethernet Extension — Ethernet interface data flows in both directions, allowing extension of up to 100Mbps Ethernet connectivity for LAN communication and device control
- Bidirectional RS–232 Extension — Serial interface data flows in both directions, allowing data transmission and device control
- Bidirectional Infrared Extension — IR interface data flows in both directions, allowing remote control of peripheral devices located at either end of the extended line
- 3D Pass–Through
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | No |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | DTAXR-OUT2-F16/STANDALONE |
| EAN | 7291063084332 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
DTAxr−OUT2−F16 is a two−channel HDMI, analog audio, bidirectional RS−232, Ethernet, & IR over HDBaseT twisted pair transmitter card for the VS−1616 Series Modular Multi−Format Digital Matrix Switchers. The DTAxr−OUT2−F16 outputs two extended reach HDBaseT signals with selectable embedded/de–embedded analog audio, bidirectional RS−232, IR, and Ethernet from the chassis to the line.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface gender | Female |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Package width | 242 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 242 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 400 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |