We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics CLS-AOCU32/FF-50 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 15.2 m USB C Black
SKU
CLS-AOCU32/FF-50
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
USB 3.2 GEN–2 Optical Active USB–C Full featured Cable, 15.20m (50ft)
- 4K@60 Video
- Reversible USB Type–C Connector — With integrated locking mechanism.
- Transfer Rates — Up to 10Gbps.
- Current Rating — 100W power (5A, 20V).
- Compatibility — PC, Mac & Mobile.
- Plug and Play — For monitors, Web cameras, printers, scanners, keyboards and other digital devices.
- USB Backward Compatibility — 1.0, 1.1, 2.0, and 3.0.
- RoHS REACH Compliant
Category: USB Cables
| SKU | CLS-AOCU32/FF-50 |
|---|---|
| EAN | 7291063099237 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
CLS−AOCU32/FF is a USB−C(M) to USB−C(M), USB 3.2 Gen−2 SuperSpeed+ Active AOC Hybrid cable offering a whole new level of reliable connectivity thanks to kramer's unique K−lock (for 15, 25 and 35 ft cables). Transfers Video 4K@60, data at incredible speeds (10G) in parallel to USB 2.0, supports 100W charging power − all with just one Active AOC Hybrid cable.
CLS−AOCU32/FF offers throughput of up to 10Gbps when used with a USB 3.2 host and device. The symmetrical, low profile USB Type−C connector, with the integrated K−Lock mechanism, can be plugged in any orientation, thus eliminating the frustration of getting the port insertion just right.
CLS−AOCU32/FF offers throughput of up to 10Gbps when used with a USB 3.2 host and device. The symmetrical, low profile USB Type−C connector, with the integrated K−Lock mechanism, can be plugged in any orientation, thus eliminating the frustration of getting the port insertion just right.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 20/28 |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 15.2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Tinned copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.8 mm |
| Cable length | 15.2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |