We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics BC-UNIKAT/LSHF/BK-305M networking cable Black Cat6a U/FTP (STP)
SKU
BC-UNIKAT/LSHF/BK-305M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
305m CAT6A U/FTP Video & LAN Bulk Cable — Low Smoke & Halogen Free
- Quality Construction — 4 shielded twisted pairs (U/FTP) of 23AWG solid copper conductors are cabled together in an unshielded outer jacket
- Optimized for Kramer Hardware — Use with any of Kramer’s wide range of twisted pair digital transmitter–receiver sets. Terminate with shielded transmitter–receiver sets (DGKatTM and HDBaseT) and shielded RJ–45 connectors
- HDBaseT Recommended — www.hdbaset.org/hdbaset–recommended–cables/
- Reaction to Fire Classification — Dca–s2,d1,a1 (optional: B2ca–s1,d1,a1)
- RJ–45 Connector — The larger diameter 23AWG twisted pair cable requires a suited RJ–45 connector. Use the K–LAN CON–RJ45–3
Category: Networking Cables
| Cable length | 305 m |
|---|---|
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Cable standard | Cat6a |
| SKU | BC-UNIKAT/LSHF/BK-305M |
| EAN | 7291063080877 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
Kramer's BC−UNIKAT cable is a unified CAT6a cable that handles all Pro AV and IT signals. Over four individually screened twisted pairs, this U/FTP CAT6A cable runs Kramer’s DGKat™ technology, 4K HDBaseT™ technology or LAN applications and ensures optimal signal performance.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Cable length | 305 m |
| Cable shape | Round |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Cable length | 305 m |