We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kramer Electronics 675R/T AV transmitter & receiver Black
SKU
675R/T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
18Gbps, 4096x2160@60Hz, 12V DC, 2A, 120 x 71.5 x 24.4 cm, 500 g
- Compact, plug & play HDMI optical receiver/transmitter kit
- Supports multi–mode or single–mode fiber
- Video resolution — Up to 4K@60 (4:4:4)
- Up to 33km ultra–reach extension
- High Performance Standard Fiber Extender Kit — Provides ultra–reach signals over either multi–mode or single–mode optical fiber infrastructures, using Kramer pluggable OSP SFP+ units. Near–zero latency video chroma sub–sampling conversion technology, is employed to auto–adapt above 10G HDMI signals to 10G optical link signal data–rate
- Note: To ensure specified performance, support, and warranty of this product, use only Kramer's certified hi–performance OSP SFP+ pluggable optical units
- HDMI Signal Extension — HDCP 2.2 compliant and supports up to 18G (6G per channel) data rate, LPCM 7.1, Dolby True HD, and DTS–HD as specified in HDMI 2.0
- I–EDIDProTM Kramer Intelligent EDID ProcessingTM — Intelligent EDID handling, processing and pass–through algorithm that ensures Plug and Play operation for HDMI source and display systems
- Cost–Effective Maintenance — Status LED indicators for power, source, sink, and fiber link connections detection facilitate easy local troubleshooting
- Easy Installation — DigiTOOLS® rack mountable fan–less enclosure enables side–by–side mounting of 3 units in a 1U rack space with the recommended rack adapter
Category: AV Extenders
| SKU | 675R/T |
|---|---|
| EAN | 7291063093600 |
| Manufacturer | Kramer Electronics |
| Availability | Out of Stock |
675R/T is a high−performance HDMI fiber extender kit for ultra−reach extension of 4K@60Hz (4:4:4) HDMI signals. 675T converts the HDMI input signal to an optical signal that is transmitted over a fiber optic cable to 675R, which converts it back to an HDMI signal. 675R/T includes 2 multi−mode SFP+ transceivers, but can be used with any Kramer certified SFP+ transceiver, such as a single−mode SFP+ transceiver.
| Features | |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Fiber |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Fiber |
| Bandwidth | 18 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Input current | 2 A |
| Operating voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Height | 24.4 mm |
| Depth | 71.5 mm |
| Package width | 157 mm |
| Package height | 87 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 157 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package weight | 700 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |