We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kordz K13602-152M-YL networking cable Yellow Cat6a F/UTP (FTP)
SKU
K13602-152M-YL
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ONE Series, Cat6a, F/UTP, 23 AWG, 152m, Yellow
- Suitable for 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T/1000BASE-TX (Gigabit) & 10GBaseT, PoE & PoE+
- F/UTP Ethernet CAT6a
- Four Twisted Pairs 23 AWG Solid Copper Conductors
- PVC Separator Reduces Crosstalk Between Pairs
- Mylar laminated aluminium tape shielding with a 26AWG drain wire
- Suitable for IDC Terminations
- Supplied in the durable Rapid-EZ-Reel packaging – 152.5m (500ft)
- Metre Marked
Category: Networking Cables
| Cable length | 152 m |
|---|---|
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| SKU | K13602-152M-YL |
| Manufacturer | Kordz |
| Availability | Out of Stock |
Kordz ONE Series CAT 6A F/UTP premium cable is engineered to exceed 4K video installation bandwidth requirements and minimise alien crosstalk or electromagnetic interference in complex systems. The Rapid-EZ reel is metre marked and flows from the supplied professional pull box without twisting or curling, minimising snags for optimal installation uptime. ONE series CAT 6A F/UTP cable is tested and approved to exceed 550Mhz, ANSI/TIA 568-C.2 and ISO/IEC 61156-5 standards.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 152 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | ETL VERIFIED TIA-568-C.2 (100372289CRT-001c) LSZH CAT6A F/UTP 23AWG. IEC 60332-3-25 |
| Features | |
| Product colour | Yellow |
| Conductor material | Oxygen-Free Copper (OFC) |
| Frequency | 550 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Cable on reel |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Certification | ETL VERIFIED TIA-568-C.2 (100372289CRT-001c) LSZH CAT6A F/UTP 23AWG. IEC 60332-3-25 |
| Cable length | 152 m |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Fire-resistant | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Bend radius (min) | 2.96 cm |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 7.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 340 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable type | Cable on reel |