We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Koorui GP01 computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
SKU
GP01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
23.8", 165Hz, 1Ms, QHD, 2560 x 1440, 16.7 million, 16:9, 2 x HDMI 2.0, DP 1.4, Audi out
Category: Computer Monitors
| Display | 23.8" 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | GP01 |
| EAN | 6976210081525 |
| Manufacturer | KOORUI |
| Availability | Out of Stock |
Koorui GP01 Gaming Monitor
Nano IPS is an improved IPS technology. It is designed to offer a combination of rapid response times and high image quality and while it is primarily based on the way established IPS panels work, it adds the use of a layer of nano-particles, applied to the backlight.
This helps to create an expansion of the color gamut, producing significantly more vibrant colors and superior picture quality overall. The technology is also compatible with G-Sync and FreeSync, allowing users to create alignment between frame rate and refresh rate, eliminating problems like screen tearing in the process.
165Hz refresh rate
Ready to conquer enemies, lag, and blur. The ultra-fast 165Hz refresh rate handles even the most exhilarating scenes and super-quick visuals.
The viewing angle of this television is a whopping 178°, meaning that you are able to get the same crisp, color-saturated picture even when looking at the screen almost sideways.
Contrast ratio is the measurement of the difference between a display's maximum and minimum brightness; put another way, it's the ratio between the brightest white and the darkest black. For example, a contrast ratio of 1,000:1 means that the brightest white image is 1,000 times brighter than the darkest black.
Static Contrast, otherwise known as “native” or “onscreen,” is a ratio comparing the brightest and darkest shade a display system is capable of producing at the same time. Since this ratio reflects the results from when the panel was made, industry experts typically consider this a more accurate representation of a display’s capabilities.
Nano IPS is an improved IPS technology. It is designed to offer a combination of rapid response times and high image quality and while it is primarily based on the way established IPS panels work, it adds the use of a layer of nano-particles, applied to the backlight.
This helps to create an expansion of the color gamut, producing significantly more vibrant colors and superior picture quality overall. The technology is also compatible with G-Sync and FreeSync, allowing users to create alignment between frame rate and refresh rate, eliminating problems like screen tearing in the process.
165Hz refresh rate
Ready to conquer enemies, lag, and blur. The ultra-fast 165Hz refresh rate handles even the most exhilarating scenes and super-quick visuals.
The viewing angle of this television is a whopping 178°, meaning that you are able to get the same crisp, color-saturated picture even when looking at the screen almost sideways.
Contrast ratio is the measurement of the difference between a display's maximum and minimum brightness; put another way, it's the ratio between the brightest white and the darkest black. For example, a contrast ratio of 1,000:1 means that the brightest white image is 1,000 times brighter than the darkest black.
Static Contrast, otherwise known as “native” or “onscreen,” is a ratio comparing the brightest and darkest shade a display system is capable of producing at the same time. Since this ratio reflects the results from when the panel was made, industry experts typically consider this a more accurate representation of a display’s capabilities.
| Display | |
|---|---|
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 90% |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| HD type | Quad HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -30 - 30° |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Other features | |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |