We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Koorui 27E6QC computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
SKU
27E6QC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
27" QHD (2560x1440), VA, 144Hz, 250 cd/㎡, 100-240V, 5.1kg
Category: Computer Monitors
| Display | 27" 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | 27E6QC |
| EAN | 6976210080535 |
| Manufacturer | KOORUI |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 85% |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4/2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 5.1 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Power | |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1205150 |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 542 mm |
| Depth (with stand) | 18 mm |
| Height (with stand) | 424 mm |
| Weight (with stand) | 5.1 kg |
| Package width | 627 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 397 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 627 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 397 mm |
| Package weight | 6.4 kg |
| Sustainability | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1205150 |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |