We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kondor Blue KB-USBC-DRA-8-BK USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 0.2 m Black
- USB 3.2 Type-C Connectors
- Compatible with iPhone 15, iPhone 15 Pro/Max and Android phones
- Dual Right-Angle USB-C to USB-C
- 20 Gb/s Transfer Speed
- USB PD 100W Charging
- Thunderbolt 3 Compatible
- Ultra-Durable: Nylon Braided
- Reinforced Metal Connectors
| SKU | KB-USBC-DRA-8-BK |
|---|---|
| EAN | 6154552915986 |
| Manufacturer | Kondor Blue |
| Availability | Out of Stock |
USB-C to USB-C cable - 8 inch
Kondor Blue's USB-C to USB-C cable features 3.2 20Gb/s 100W 8K video data transfer & charging capability.
(Thunderbolt 3 Compatible) 20V 5A Fast charging or superspeed syncing between all USB Type-C devices like iPhone 15 iPhone 15 Pro/Max MacBook Pro Air iPad Pro Chromebook Pixel Type-C hard drive SSD and smartphones like Huawei P20 Samsung Galaxy S9 S8+ Note 8 LG G7 ThinQ G5 G6 V20 V30 etc.
This USB-C 3.2 cable is compatible with Android Auto to run your phone to your car as well!
• USB-C to USB-C cable
• USB 3.2 Type-C Connectors
• Compatible with iPhone 15 iPhone 15 Pro/Max and Android phones
• Dual Right-Angle USB-C to USB-C
• 20 Gb/s Transfer Speed
• USB PD 100W Charging
• Thunderbolt 3 Compatible
• Ultra-Durable: Nylon Braided
• Reinforced Metal Connectors
• Lifetime Warranty
• Maximum Supported Wattage: 100 W
• Interface: USB 3.2 (20 Gb/s)
• Connector 1: USB Type-C Male
• Connector 2: USB Type-C Male
| Features | |
|---|---|
| Type | AV Cables |
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Compatible products | iPhone 15, iPhone 15 Pro/Max, MacBook Pro, Air, iPad Pro, Chromebook Pixel, Type-C hard drive SSD, and smartphones like Huawei P20, Samsung Galaxy S9 S8+ Note 8, LG G7 ThinQ G5 G6 V20 V30, etc. |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.2 m |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Nylon |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Thunderbolt version | 3 |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Maximum data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compatible products | iPhone 15, iPhone 15 Pro/Max, MacBook Pro, Air, iPad Pro, Chromebook Pixel, Type-C hard drive SSD, and smartphones like Huawei P20, Samsung Galaxy S9 S8+ Note 8, LG G7 ThinQ G5 G6 V20 V30, etc. |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |