We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kondor Blue KB-Mon-SMount-Bk Monitor mount
SKU
KB-MON-SMOUNT-BK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1/4" Swivel Tilt Monitor Mount with ARRI Pin
- Swivel 360° and tilt 180°
- Locks in desired tension with set screws (See video)
- Aerospace grade aluminum
- Removable 3mm locating pins 15mm on center
Category: Camera Mounting Accessories
| SKU | KB-MON-SMOUNT-BK |
|---|---|
| EAN | 5068650971816 |
| Manufacturer | Kondor Blue |
| Availability | Out of Stock |
Our 1/4"-20 Swivel Tilt Monitor Mount is designed to hold your monitor onto the camera cage or other mounting system featuring an ARRI 3/8” mount. Designed to be front mounted to any of the KONDOR BLUE Top Handles, the 1/4"-20 Swivel Tilt Monitor Mount lowers the center of gravity and allows for camera operation from either side of the camera with the swivel feature.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Monitor mount |
| Connecting thread | 1/4, 3/8" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, Blue |
| Technical details | |
|---|---|
| Connecting thread | 1/4, 3/8" |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black, Blue |
| Weight & dimensions | |
| Width | 54 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Weight | 51 g |