We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kondor Blue KB-DT-DC-L power cable 0.8 m D-Tap
SKU
KB-DT-DC-L
- Powers a monitor, light, or other accessories with an external D-Tap battery
- D-Tap 5.5 x 2.1mm to DC Barrel
- Length: 16" to 32"
- Locks via the screw connection
- Ultra-Durable: Nylon Braided
- Reinforced Connectors
Category: Power Cables
| SKU | KB-DT-DC-L |
|---|---|
| EAN | 5068650985738 |
| Manufacturer | Kondor Blue |
| Availability | Out of Stock |
Use this 2.1 mm DC to D-Tap coiled cable to power a monitor, light, or other accessories with an external D-Tap battery. One end of the coiled cable features a 5.5 x 2.1mm DC barrel connector, and the other end features a male D-Tap right-angle connector. The coiled cable can extend from 16" to 32" in length and locks via the screw connection to compatible accessories to prevent accidental disconnection. It has reinforced connectors and durable nylon braiding.
At KONDOR BLUE, we always stand behind our extensive line of premium quality cables with a lifetime warranty.
At KONDOR BLUE, we always stand behind our extensive line of premium quality cables with a lifetime warranty.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | D-Tap |
| Cable length | 0.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 1 | D-Tap |
| Cable length | 0.8 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65.2 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |