We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kodak i5850 ADF scanner 600 x 600 DPI A3 Black, White
SKU
1615962
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
210 ppm/420 ipm, 305 mm x 4.6 m, 600 DPI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1x1, 186 kg
- The i5850 Scanner is a floor standing model and a major advance in ergonomically friendly production scanning
- Image addressing permits reading of patch codes so sequential numbers can be applied to each document scanned and each batch accurately tracked
- Intelligent Document Protection listens for problems and alerts you before they become jams or misfeeds
Category: Scanners
| Scanner type | ADF scanner |
|---|---|
| Maximum scan size | 304.8 x 4600 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Built-in display | Yes |
| SKU | 1615962 |
| EAN | 0041771615963 |
| Manufacturer | Kodak Alaris |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Optimized process
A customizable, intelligent, ergonomically correct production scanner, the i5850 features KODAK Dynamic Flow Technology. This advanced digital architecture delivers optimized memory allocation and processing paths. Now you can work smarter with breakthrough solutions from Kodak Alaris, the high-volume market leader.
Great capabilities
We've designed the i5850 Scanner with greater capability and versatility to help meet demanding business goals. Image addressing to read patch codes, Intelligent Document Protection (IDP) to safeguard valuable documents, and a rear post-scan printer.
Serious scanning power for real-world volumes
For years, the KODAK i5850 Scanner has been the choice of the most demanding customers in the toughest scanning environments – service bureaus, business process outsourcing organizations, and corporate scanning departments.
For years, the KODAK i5850 Scanner has been the choice of the most demanding customers in the toughest scanning environments – service bureaus, business process outsourcing organizations, and corporate scanning departments.
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 304.8 x 4600 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Film scanning | No |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 210 ppm |
| Sensor type | CCD |
| Scan file formats | JPG, PDF, RTF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 300000 pages |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| Performance | |
| Sensor type | CCD |
| Scan file formats | JPG, PDF, RTF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 300000 pages |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 64 dB |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 750 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum scan width | 30.5 cm |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Scanning media types supported | Plain paper |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 45 - 200 g/m² |
| Multi feed detection | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB port | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Sound emission | |
|---|---|
| Scanning noise level | 64 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Power consumption (standby) | 4 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 693 mm |
| Depth | 823 mm |
| Height | 1067 mm |
| Weight | 186 kg |
| Technical details | |
| Maximum scan width | 30.5 cm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| PC connection | USB 2.0 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Minimum RAM | 4000 MB |
| Minimum processor | Intel® Core™ 2 Duo 3GHz |
| Other features | |
| Scanner type | ADF scanner |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |