We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
KOAMTAC 401000 mobile phone case 16 cm (6.3") Cover Black
SKU
401000
- XCover Pro smartphone sold separately
- Hand Strap included
- Supports all Major 1D & 2D Barcodes
- Scan Range (20mil Code39): 1.73′′ to 31.5′′ (44 mm to 800 mm)
- Ingress Protection Rating: IP67
- Drop Spec: 5′ (1.5 m)
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover case |
| SKU | 401000 |
| EAN | 8809697770911 |
| Manufacturer | KOAMTAC |
| Availability | Out of Stock |
A sleek and compact SmartSled scanning solution for the Samsung Galaxy XCover Pro smartphone; the SKXPro outperforms competing industrial PDAs through its aggressive barcode scanning abilities, companion and accessory availability, rugged IP67 design, and excellent development tools.
The slim design is based on the patented KOAMTAC modular system for SmartSled barcode, RFID, and mPOS sled scanners but has the additional feature of a fully integrated case where the barcode scanner is part of the case solution. This ensures your data will transfer seamlessly to the XCover Pro device via OTG, you can charge both the SmartSled barcode sled scanner and XCover Pro device utilizing a KOAMTAC 1-slot or 5-slot Charging Cradle, and helps to increase the Ingress Protection rating for maximum ruggedness.
The slim design is based on the patented KOAMTAC modular system for SmartSled barcode, RFID, and mPOS sled scanners but has the additional feature of a fully integrated case where the barcode scanner is part of the case solution. This ensures your data will transfer seamlessly to the XCover Pro device via OTG, you can charge both the SmartSled barcode sled scanner and XCover Pro device utilizing a KOAMTAC 1-slot or 5-slot Charging Cradle, and helps to increase the Ingress Protection rating for maximum ruggedness.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy XCover Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |