We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann TD-1186² Interactive flat panel 2.18 m (86") Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 18/7
SKU
3050000064
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
86", 16:9, 4K, 3840 x 2160, 400 cd/m², 8 GB RAM, Android 13.0, WiFi6, Bluetooth 5.0, 63 kg
- USB-C one for all: video, sound, data, touch and 65 watts charging current at the same time
- Intuitive user interface, desgined in Germany
- Screensharing via hardware dongle, app, AirPlay & Chromecast
- 40 touch points
Category: Signage Displays
| SKU | 3050000064 |
|---|---|
| EAN | 4021565086748 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Display diagonal | 2.18 m (86") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Panel life | 50000 h |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 10 bit |
| Frame width | 2.1 cm |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen technology | Infrared |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Multi-touch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Microphone in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 10 |
| OPS module slot | Yes |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 40 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Speaker frequency range | 200 - 20000 Hz |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| Bezel width (top) | 2.1 cm |
| Bezel width (side) | 2.1 cm |
| Bezel width (bottom) | 5.2 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 18/7 |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay support | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Writing tools | Finger, Fist, Passive pen |
| Open Pluggable Specification (OPS) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Panel life | 50000 h |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 270 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A73 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Built-in processor | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 |
| Operating system version | 13.0 |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 1968 mm |
| Display depth | 88 mm |
| Display height | 1173 mm |
| Display weight | 63 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 2160 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 1310 mm |
| Package weight | 79 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power, USB |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power, USB |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 60% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts in | 1 |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Easy to install | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Network | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A73 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| Housing material | Aluminium, Metal |
| DisplayPorts in | 1 |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Easy to install | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Bezel width (top) | 2.1 cm |
| Bezel width (side) | 2.1 cm |
| Bezel width (bottom) | 5.2 cm |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| OPS module slot | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |