We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Premium W140 project mount Wall Silver
SKU
7452000140
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
High-quality wall mount for projectors with ball joint, 25kg, Silver
Category: Projector Mounts
| SKU | 7452000140 |
|---|---|
| EAN | 4021565039720 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
High-quality wall mount for projectors with ball joint, distance between projector and wall continuously adjustable from 15 - 141cm.
- Can hold up to 10 kg, max. 25 kg with additional safety cable (included).
- Max. distance from middle of projector spider to the wall 1410mm.
- Aluminium ball joint for tilting the projector ± 20° in all directions.
- Covered cable channel in the column profile.
- Pre-assembled for quick mounting.
- Fixing points 138 - 378mm.
- 2 white covers for wall angle brackets included.
Scope of delivery: Screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements, 2 white covers for wall angle bracket, safety cable 5m.
- Can hold up to 10 kg, max. 25 kg with additional safety cable (included).
- Max. distance from middle of projector spider to the wall 1410mm.
- Aluminium ball joint for tilting the projector ± 20° in all directions.
- Covered cable channel in the column profile.
- Pre-assembled for quick mounting.
- Fixing points 138 - 378mm.
- 2 white covers for wall angle brackets included.
Scope of delivery: Screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements, 2 white covers for wall angle bracket, safety cable 5m.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Distance to the wall (min) | 15.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 141 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 15.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 141 cm |
| Product colour | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Tilt adjustment | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 15.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 141 cm |
| Product colour | Silver |
| Adjustable | Yes |