We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Premium W project mount Wall Silver
SKU
7452000040
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wall mount for projectors, max. Load: 25kg, aluminium, coated steel
Category: Projector Mounts
| SKU | 7452000040 |
|---|---|
| EAN | 4021565040467 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Wall mount for projectors, high-quality design made of aluminium with ball joint, distance to the wall stepless up to 38cm.
- Can hold max. 25kg.
- Distance projector holder centre / wall 380mm.
- 3D Aluminium ball-point joint for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°.
- Quick exchange of projector.
- Fully covered interior cable channel.
- Pre-assembled for quick mounting and adjusting.
- Fixing points in projector 138 - 378mm.
- Aluminium nature, anodized resp. coated steel (silver RAL 9006).
Scope of delivery: screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements.
- Can hold max. 25kg.
- Distance projector holder centre / wall 380mm.
- 3D Aluminium ball-point joint for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°.
- Quick exchange of projector.
- Fully covered interior cable channel.
- Pre-assembled for quick mounting and adjusting.
- Fixing points in projector 138 - 378mm.
- Aluminium nature, anodized resp. coated steel (silver RAL 9006).
Scope of delivery: screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Distance to the wall (min) | 8.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 38 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 8.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 38 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 8.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 38 cm |
| Product colour | Silver |