We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Premium MA 100 project mount Ceiling White
SKU
7460000101
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premium MA 100, 30 kg, twist +-5° (left/right), tilt +-4°, incline +-5
- Newly developed anodized aluminium profile with fully covered integrated cable management
- Pre-assembled for quick mounting
- Including a white plastic cover to mask the cut out in the ceiling
- Comes with height adjustable threaded sleeves and screws for projector installation: M3 to M6
Category: Projector Mounts
| SKU | 7460000101 |
|---|---|
| EAN | 4021565068195 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
High-quality universal ceiling mount for projectors equipped with a micro adjustment joint for an extra precise adjustment of the projected image.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Performance | |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Swivel angle range | -5 - 5° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Height adjustment range | 600 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium |
| Height adjustment type | Manual |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Swivel angle range | -5 - 5° |
| Height adjustment range | 600 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Swivel angle range | -5 - 5° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Height adjustment range | 600 - 1000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |