We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Premium 200 project mount Ceiling Aluminium
SKU
7450000200
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
High-quality ceiling mount for data-video-projectors, 25kg, Aluminium/RAL 9006
Category: Projector Mounts
| SKU | 7450000200 |
|---|---|
| EAN | 4021565037467 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
High-quality ceiling mount for data-video-projectors, distance to ceiling 111 - 200 cm, can hold up to 25 kg, with aluminium joint.
- Newly developed anodized aluminium profile with fully covered interior cable channel.
- Pre-assembled for quick mounting.
- Stepless telescopic height adjustment.
- Can hold up to max. 25 kg.
- Aluminium ball-point joint with quick change system - for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°.
- Custom-made versions possible on demand, up to 300 cm column length.
- Fixing points 138 - 378 mm.
- TÜV/GS certified.
Scope of delivery: Screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements.
- Newly developed anodized aluminium profile with fully covered interior cable channel.
- Pre-assembled for quick mounting.
- Stepless telescopic height adjustment.
- Can hold up to max. 25 kg.
- Aluminium ball-point joint with quick change system - for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°.
- Custom-made versions possible on demand, up to 300 cm column length.
- Fixing points 138 - 378 mm.
- TÜV/GS certified.
Scope of delivery: Screw set for projector mounts, M3, M4, M5, M6 incl. height-adjustable distance elements.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Ceiling mounting tube length (min) | 111 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 200 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Ceiling mounting tube length (min) | 111 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 200 cm |
| Housing material | Aluminium |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Ceiling mounting tube length (min) | 111 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 200 cm |
| Certificates | |
| Certification | TÜV/GS |