We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann DisplayLift floor/wall
SKU
4013000300
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
86'', 90 kg, 50 cm, 20 mm/s, VESA 300 x 200 - 800 x 600, 34 kg
- The center of the dispaly can be adjusted between 112 cm and 162 cm in height
- Wall mounting by two height adjustable mounting brackets
- The integrated cable management ensures a clean and tidy installation and prevents the supply lines from getting trapped
- The control panel for the height adjustment can be installed either on the left or right of the display mount
- An anit-collision sensor and a Bluetooth expansion module to control the heigt adjustment via app are available optionally
Category: TV Mounts & Stands
| SKU | 4013000300 |
|---|---|
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Electrical height adjustable displaymount for TVs and interactive touchdisplays up 86 inch or 90 kg for for floor/wall installation. High-quality and durable lifting column made of anodized aluminium. Display mount and foot are powder coated in black (RAL 9005).
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Panel mounting interface | 300 x 200,800 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 300 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 90 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1120 - 1620 mm |
| Lifting speed | 20 mm/sec |
| Height adjustment type | Electric |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black, Silver |
| Mounting type | Floor |
| Lifting weight (max) | 90 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 870 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 34 kg |
| Depth (min) | 32.1 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Floor |