We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Comfort² 60 project mount Ceiling Silver
SKU
4000000060
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kindermann Comfort² 60, Ceiling, 20 kg, Silver, 180°, -20 - 20°, 61 cm
Category: Projector Mounts
| SKU | 4000000060 |
|---|---|
| EAN | 4021565047541 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann Comfort² 60. Mounting type: Ceiling, Maximum weight capacity: 20 kg, Product colour: Silver
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Ceiling mounting tube length (min) | 45 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 61 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV / GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Ceiling mounting tube length (min) | 45 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 61 cm |
| Adjustable | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV / GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Adjustable | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV / GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Ceiling mounting tube length (min) | 45 cm |
| Ceiling mounting tube length (max) | 61 cm |
| Adjustable | Yes |
| Certificates | |
| Certification | TÜV / GS |