We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Comfort 150 project mount Ceiling Silver
SKU
4000000150
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Comfort 150, -20 - 20, ± 180°, 20 kg, 100 - 370 mm, Silver
Category: Projector Mounts
| SKU | 4000000150 |
|---|---|
| EAN | 4021565047589 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Ceiling mount for projectors,
RAL 9006 metallic silver, distance
ceiling 105-150 cm, can hold up to
20 kg, 3D joint.
NEW: supplied with plastic rosette,
colour: RAL 9003 white
RAL 9006 metallic silver, distance
ceiling 105-150 cm, can hold up to
20 kg, 3D joint.
NEW: supplied with plastic rosette,
colour: RAL 9003 white
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 150 cm |
| Minimum distance to ceiling | 105 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 150 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Minimum distance to ceiling | 105 cm |
| Height adjustment type | Manual |
| Easy to install | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 150 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Silver |
| Minimum distance to ceiling | 105 cm |
| Certificates | |
| Certification | TÜV/GS |