We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Aktivbox Set 50+ 2-way White Wired 60 W
SKU
8705000020
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kindermann Aktivbox Set 50+, 2-way, Wired, 60 W, 45 - 20000 Hz, 4 Ω, White
Category: Loudspeakers
| SKU | 8705000020 |
|---|---|
| EAN | 4021565032660 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann Aktivbox Set 50+. Recommended usage: Universal. Speaker type: 2-way. Connectivity technology: Wired. RMS rated power: 60 W, Frequency range: 45 - 20000 Hz, Impedance: 4 Ω. Product colour: White
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 13.3 cm (5.25") |
| Number of woofer drivers | 1 |
| Number of tweeter drivers | 1 |
| Recommended usage | Universal |
| Audio | |
| Frequency range | 45 - 20000 Hz |
| Impedance | 4 Ω |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | -90 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.07% |
| RMS rated power | 60 W |
| Performance | |
| Product colour | White |
| Treble adjustment | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Treble adjustment | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Audio RCA inputs | 2 |
| Number of Euroblock input connectors | 1 |
| Power | |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 182 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 252 mm |
| Weight | 5.85 kg |
| Other features | |
| Bluetooth | No |
| Number of Euroblock input connectors | 1 |