We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Active Box Set² 50+ BT 2-way White Wired 50 W
SKU
8750000131
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 x 25 W RMS, 85 Hz-20 kHz, 2-way: 5 " woofer + 1" tweeter, 8 Ohm, Bluetooth 4.0, up to 10 m, RJ45, 173 x 185 x 180 mm, 4.8 kg, white
Category: Loudspeakers
| RMS rated power | 50 W |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | White |
| SKU | 8750000131 |
| EAN | 5704174868033 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
The Active Box Set² 50+ BT is a stereo active speaker set consisting of one active and one passive speaker.
The Aktivbox² E-Set50+ WBT offers a Bluetooth connection with balanced and unbalanced audio inputs as well as analogue interfaces. In addition, an IR remote control is included and a 0-10V remote control port for volume control is integrated. Professional and compact stereo speaker set, user-friendly and affordable with excellent performance and unique design. Suitable for a wide range of multimedia applications: Classrooms, meeting rooms, retail, hotels, museums, etc.
The Aktivbox² E-Set50+ WBT offers a Bluetooth connection with balanced and unbalanced audio inputs as well as analogue interfaces. In addition, an IR remote control is included and a 0-10V remote control port for volume control is integrated. Professional and compact stereo speaker set, user-friendly and affordable with excellent performance and unique design. Suitable for a wide range of multimedia applications: Classrooms, meeting rooms, retail, hotels, museums, etc.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Tweeter diameter | 2.54 cm |
| Woofer diameter | 12.7 cm |
| Recommended usage | Universal |
| Audio | |
| Frequency range | 85 - 20000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | -10 dB |
| RMS rated power | 50 W |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Treble adjustment | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Castor wheels | No |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Treble adjustment | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bass adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Audio RCA inputs | 2 |
| Number of Euroblock input connectors | 1 |
| Management features | |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 173 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Other features | |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Number of Euroblock input connectors | 1 |