We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann Active Box Set 50+ 2-way White Wired 50 W
SKU
8750000130
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
2 x 25 W RMS, 5" woofer, 1" tweeter, 8 Ohm, 85 - 20000 Hz, 115 V / 230 V, 173 x 185 x 180 mm, 4.2 kg, white
Category: Loudspeakers
| RMS rated power | 50 W |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | White |
| SKU | 8750000130 |
| EAN | 4021565075919 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
The Active Box Set² 50+ W is a stereo active speaker set consisting of one active and one passive speaker, equipped with 2 audio inputs: balanced and unbalanced.
Professional and compact stereo speaker set, user-friendly and affordable with excellent performance and unique design. Suitable for a wide range of multi-media applications: Classrooms, meeting rooms, retail, hotels, museums, etc.
Professional and compact stereo speaker set, user-friendly and affordable with excellent performance and unique design. Suitable for a wide range of multi-media applications: Classrooms, meeting rooms, retail, hotels, museums, etc.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Input sensitivity | 525 mV |
| Suitable for outdoor use | No |
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Wall-mountable |
| Speaker enclosure | Closed |
| Amplifier | Built-in |
| Tweeter | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Recommended usage | Universal |
| Number of speakers | 2 |
| Speaker grille material | Aluminium |
| Audio | |
| Speakers RMS power | 50 W |
| Input sensitivity | 525 mV |
| Frequency range | 85 - 20000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| RMS rated power | 50 W |
| Sound pressure level (max) | 91 dB |
| Performance | |
| Suitable for outdoor use | No |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Treble adjustment | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Number of speakers | 2 |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | White |
| Treble adjustment | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| LED indicators | Yes |
| Amplifier | |
| Amplifier | Built-in |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| AC (power) in | Yes |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| AC input voltage | 115/230 V |
| Power source type | AC |
| Material | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 173 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Input sensitivity | 525 mV |
| Bluetooth | No |