We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 8705000029 loudspeaker 2-way Black, White Wired 20 W
SKU
8705000029
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
100-240 VAC, 50/60 Hz, 12 VDC, 2 A, 155 Hz - 20 kHz, 2 x 10 W
- Active stereo set for direct
- mounting on projector
- ceiling bracket or free-standing
- on a conference table
Category: Loudspeakers
| RMS rated power | 20 W |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black,White |
| SKU | 8705000029 |
| EAN | 4021565034657 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Round active loudspeaker for mounting on a projector ceiling mount, free-standing on a conference table or for wall mounting (accessories required) Power: 2 x 10 W Full-range loudspeaker: 2 x 2.75 á inch Frequency: 155 Hz - 20 kHz Auto standby (switches off after approx. 35 sec. if no signal is present) Input: 3.5 mm jack, e.g. from notebook, tablet, etc.
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker type | 2-way |
| Speaker placement | Stand-mountable |
| Recommended usage | Speaker set unit |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio | |
| Frequency range | 155 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 20 W |
| Performance | |
| Product colour | Black, White |
| Recommended usage | Speaker set unit |
| Technical details | |
| Speaker type | 2-way |
| Product colour | Black, White |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source type | AC |
| DC input voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Height | 90 mm |
| Diameter | 25 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Other features | |
| Audio output channels | 2.0 channels |