We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 7488000066 AV extender AV receiver Black
SKU
7488000066
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HDMI-HDBT, RJ45, 3.5mm, HDMI 1.4, RS232, 480g
Category: AV Extenders
| SKU | 7488000066 |
|---|---|
| EAN | 4021565056802 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
HDMI-HDBT Extender PoC - Receiver
Accepts an HDBaseT compatible signal via CAT-6/7 cable for output as HDMI-,
IR- and RS232 signals.
Transmission distance up to 70 m @1080p or 40 m at 4K2K@30Hz. Supports HDMI 1.4, HDCP, EDID, 3D & 4K2K@30Hz. The device can be powered via local power supply or PoC from a compatible transmitter.
Power supply 24VDC, 1A included.
Inputs:
- RJ45 for HDBaseT compatible signals
- 3.5 mm headphone jack for IR-signals Outputs:
- HDMI 1.4 via 19-Pin HDMI socket
- 3.5 mm headphone jack for IR signals
- RS232 (3-pin terminal block)
- Weight: approx. 480 g
- Dimensions: 111 x 25 x 75 mm (WxHxD)
Accepts an HDBaseT compatible signal via CAT-6/7 cable for output as HDMI-,
IR- and RS232 signals.
Transmission distance up to 70 m @1080p or 40 m at 4K2K@30Hz. Supports HDMI 1.4, HDCP, EDID, 3D & 4K2K@30Hz. The device can be powered via local power supply or PoC from a compatible transmitter.
Power supply 24VDC, 1A included.
Inputs:
- RJ45 for HDBaseT compatible signals
- 3.5 mm headphone jack for IR-signals Outputs:
- HDMI 1.4 via 19-Pin HDMI socket
- 3.5 mm headphone jack for IR signals
- RS232 (3-pin terminal block)
- Weight: approx. 480 g
- Dimensions: 111 x 25 x 75 mm (WxHxD)
| Features | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| HDCP | Yes |
| 3D | Yes |
| HDBaseT certified | Yes |
| Indoor range | 70 m |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Material | Plastic |
| HDCP | Yes |
| 3D | Yes |
| HDBaseT certified | Yes |
| Indoor range | 70 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ports & interfaces | |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| RS-232 output ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 24 V |
| Current | 1 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 75 mm |
| Weight | 480 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |