We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 7466000161 project mount Ceiling White
SKU
7466000161
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Compact 120 ceiling lift, max.loading 20 kg, 58 x 58 cm, matt white
Category: Projector Mounts
| SKU | 7466000161 |
|---|---|
| EAN | 4021565071737 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Very flat motorised ceiling lift for data video projectors, installation possible from 14 cm clear ceiling height. Max. Projector size 58 x 58 cm (WxD) incl. space for connection cable, stroke length up to 120 cm, lifting force max. 20 kg.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Panel mounting interface | 600 x 600 mm |
| Easy to install | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 580 mm |
| Depth | 580 mm |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Lifting weight (max) | 20 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |