We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 7466 000 160 project mount Ceiling White
SKU
7466000160
- incl. universal projector mount (fixing points between 75 - 370 mm)
- Installation height: for units < 41 cm (incl. cable): 6,5 cm + projector height, min. 12 cm for units from 41 cm up to 58 cm (incl. cable): 13 cm + projector height
- Required ceiling space: 70 x 75 cm
- Cutout of ceiling: 60 x 60 cm
- powder-coated, white, RAL 9003
Category: Projector Mounts
| SKU | 7466000160 |
|---|---|
| EAN | 4021565071720 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Very flat motorized ceiling lift for data-video-projectors, lifting range up to 80 cm Maximum projector size 58 x 56 cm
(WxD) incl. connection cables projector weight max. 20 kg
(WxD) incl. connection cables projector weight max. 20 kg
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment range | 0 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Height adjustment range | 0 - 800 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |