We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 7465000200 project mount Ceiling White
SKU
7465000200
Category: Projector Mounts
| SKU | 7465000200 |
|---|---|
| EAN | 4021565067624 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Installation-friendly motorized ceiling lift for projectors up to 30 kg, lifting range up to 120 cm.
High quality and stable design, incl. projector mounts with extra long spider legs (diagonal distance: 200 to 550 mm) and fine adjustment in 3 axes: turn ± 5 °, tilt left/right ± 4 °, tilt up/down ± 5 °.
With cable guide for kink-free cable management. The integrated safety circuit stops the lift when driving on an obstacle in the downward direction.
High quality and stable design, incl. projector mounts with extra long spider legs (diagonal distance: 200 to 550 mm) and fine adjustment in 3 axes: turn ± 5 °, tilt left/right ± 4 °, tilt up/down ± 5 °.
With cable guide for kink-free cable management. The integrated safety circuit stops the lift when driving on an obstacle in the downward direction.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Height adjustment range | 0 - 1200 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Height adjustment type | Electric |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Height adjustment range | 0 - 1200 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Tilt angle range | -4 - 4° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Height adjustment range | 0 - 1200 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |