We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 5773 000 503 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 3 m USB C Black
SKU
5773000503
Category: USB Cables
| SKU | 5773000503 |
|---|---|
| EAN | 4021565083105 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
AOC cables have a hybrid structure consisting of fiber optic and copper cables. Nevertheless, they are extremely flexible and at the same time tensile resistant for installation in the conduit. An external power supply is not necessary. The use of fiber optic cables makes them less sensitive to electromagnetic interference. The cable is suitable for all USB data transfers, whether in conjunction with SSDs, USB cameras, tablets, etc.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 3 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Metal |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Compliance certificates | RoHS |