We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 5310MWE300 multimedia cart/stand Anthracite, Silver Universal Multimedia trolley
SKU
5310MWE300
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Media trolley, 110 x 65 x 60 cm (HxWxD), 66 kg
Category: Multimedia Carts & Stands
| SKU | 5310MWE300 |
|---|---|
| EAN | 4021565059728 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Mobile and fl exible use due to the four soft casters for hard fl oors, two of them fastening, as well as very stable lateral bracket grips. Front with smooth, lockable roller shutter with stop function to protect from unauthorised access. Revocable rear wall of punched sheet for easy installation and revision of technical components.
Lid with cable feed-through - diameter 80 mm
Below: projector compartment 51 x 50 x 16 cm (WxHxD)
Left: Extension with push-to-open function,
e. g. for laptops etc.
Dimensions: 41 x 38 x 5.5 cm, WxDxH)
Right: Extension, e. g. as document deposit or standing area
Dimensions: 35 x 39 cm, LxW)
Technical compartment bottom, incl. 1 compartment bottom
(Open space: 51 x 38 x 52 cm, WxDxH)
Lower right, outside: Preparation for connection covers
Connection fi eld at the lower right, equipped with low-voltage
device socket, incl. mains switch and Konnect Alu 50 blind covers
for equipment with 4 half or 2 full covers (7444 000 xxx)
6-fold socket strip, inside, at the bottom of the technical
compartment
Pre-wired:
Power connection in the area of the projector compartment,
3-fold socket at the notebook extension (left)
Lid with cable feed-through - diameter 80 mm
Below: projector compartment 51 x 50 x 16 cm (WxHxD)
Left: Extension with push-to-open function,
e. g. for laptops etc.
Dimensions: 41 x 38 x 5.5 cm, WxDxH)
Right: Extension, e. g. as document deposit or standing area
Dimensions: 35 x 39 cm, LxW)
Technical compartment bottom, incl. 1 compartment bottom
(Open space: 51 x 38 x 52 cm, WxDxH)
Lower right, outside: Preparation for connection covers
Connection fi eld at the lower right, equipped with low-voltage
device socket, incl. mains switch and Konnect Alu 50 blind covers
for equipment with 4 half or 2 full covers (7444 000 xxx)
6-fold socket strip, inside, at the bottom of the technical
compartment
Pre-wired:
Power connection in the area of the projector compartment,
3-fold socket at the notebook extension (left)
| Features | |
|---|---|
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| PC holder | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Type | Multimedia trolley |
| Recommended usage | Universal |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Resin, Steel |
| Product colour | Anthracite, Silver |
| Cable management | Yes |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| PC holder | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Type | Multimedia trolley |
| Recommended usage | Universal |
| Weight & dimensions | |
| PC width (max) | 41 cm |
| PC depth (max) | 38 cm |
| PC height (max) | 5.5 cm |
| Height | 1100 mm |
| Width | 650 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 66 kg |
| Material | |
|---|---|
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Resin, Steel |
| Colour | |
| Product colour | Anthracite, Silver |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |