We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4031000502 signage display mount Black
SKU
4031000502
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kindermann 4031000502, 74 kg, 129.5 cm (51"), 300 x 150 mm, 800 x 800 mm, 0 - 540 mm
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 4031000502 |
|---|---|
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann 4031000502. Maximum weight capacity: 74 kg, Minimum screen size: 129.5 cm (51"), Minimum VESA mount: 300 x 150 mm, Maximum VESA mount: 800 x 800 mm. Height adjustment range: 0 - 540 mm. Product colour: Black
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 129.5 cm (51") |
| Maximum weight capacity | 74 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 800 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 300 x 150 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 800 mm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 540 mm |
| Distance to the wall (max) | 13.3 cm |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 38 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (max) | 13.3 cm |
| VESA mount included | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |