We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4031000500 signage display mount Black
SKU
4031000500
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kindermann 4031000500, 78 kg, 300 x 150 mm, 800 x 800 mm, 0 - 690 mm
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 4031000500 |
|---|---|
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann 4031000500. Maximum weight capacity: 78 kg, Minimum VESA mount: 300 x 150 mm, Maximum VESA mount: 800 x 800 mm. Height adjustment range: 0 - 690 mm. Product colour: Black
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 78 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 800 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 300 x 150 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 800 mm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 690 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Remotely operated | No |
| Motorized | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Remotely operated | No |
| Motorized | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 55 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Remotely operated | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Easy to install | Yes |