We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4012000000 TV mount/stand 182.9 cm (72") White
SKU
4012000000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kindermann 4012000000, 182.9 cm (72"), 45 kg, 200 x 200 mm, 500 x 500 mm, MDF, White
Category: TV Mounts & Stands
| SKU | 4012000000 |
|---|---|
| EAN | 4021565068539 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann 4012000000. Maximum weight capacity: 45 kg, Maximum screen size: 182.9 cm (72"), Minimum VESA mount: 200 x 200 mm, Maximum VESA mount: 500 x 500 mm. Distance to the wall (max): 7.2 cm. Product colour: White
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 200 x 200,500 x 500 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 500 x 500 mm |
| Maximum screen size | 182.9 cm (72") |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (max) | 7.2 cm |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 7.2 cm |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | MDF |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 575 mm |
| Height | 593 mm |
| Depth (max) | 12 cm |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |