We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4004000200 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
SKU
4004000200
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Sprinter DS, mobile stand, max load. 100 kg, 84 x 182 x 81 cm, 21 kg, steel, powdered black
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 100 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 86 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor-to-wall |
| SKU | 4004000200 |
| EAN | 4021565081606 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Stable display roll-up stand in high-quality, timeless design for flat screens up to max. 100 kg and 86" screen diagonal. VESA mount 200x200 - 800x600. Metal parts scratch-resistant powder-coated, black (RAL9005). 2 castors with locking brakes. Screen mounting crosswise and upright. Mounting heights of the display flexible. Cable routing inside in the profile columns. Column height: 181 cm (Fits through doors, depending on display size).
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Floor-to-wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Cable management | Yes |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Floor-to-wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Easy to install | Yes |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 840 mm |
| Height | 182 mm |
| Weight | 21 kg |
| Depth (max) | 81 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Floor-to-wall |