We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4004000000 signage display mount 2.03 m (80") Aluminium
SKU
4004000000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Display Stand Premium DS Racer, VESA 200x200, 300x200, 300x300, 400x200, 400x400 mm
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 4004000000 |
|---|---|
| EAN | 4021565051821 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Mobile stand for flat screen displays
up to 80 inch and 70 kg weight,
high quality and timeless design.
Supporting VESA 200x200, 300x200,
300x300, 400x200, 400x400 mm pattern
- Mounting of display vertically or horizontally
- Interior cable guidance, floor plate for mains connection, cable guidance and accessories, inner dimensions 70 x 10 x 7 cm
- Concealed cable guidance to the display
- Height of column: 193 cm, fits through standard doors
- Anodized aluminium profile, metal parts silver metallic and black
- Pre-mounted, can be assembled extremely easily
up to 80 inch and 70 kg weight,
high quality and timeless design.
Supporting VESA 200x200, 300x200,
300x300, 400x200, 400x400 mm pattern
- Mounting of display vertically or horizontally
- Interior cable guidance, floor plate for mains connection, cable guidance and accessories, inner dimensions 70 x 10 x 7 cm
- Concealed cable guidance to the display
- Height of column: 193 cm, fits through standard doors
- Anodized aluminium profile, metal parts silver metallic and black
- Pre-mounted, can be assembled extremely easily
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.03 m (80") |
| Ergonomics | |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 1930 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |