We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4000000030 project mount Ceiling White
SKU
4000000030
Category: Projector Mounts
| SKU | 4000000030 |
|---|---|
| EAN | 4021565047510 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Ceiling mount for projectors,
RAL 9006 silver metallic, distance
ceiling 30 cm, can hold up to 20 kg,
3D joint.
NEW: supplied with plastic rosette,
colour: RAL 9003 white
- Fully pre-mounted for quick and easy installation
- Integrated cable channel
- Quick exchange of projector, e.g. for servicing
- 3D joint for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°
- Can hold up to max. 20 kg
- Fixing points 100 - 370 mm
- Inner diameter 37 mm
- TÜV/GS certified
RAL 9006 silver metallic, distance
ceiling 30 cm, can hold up to 20 kg,
3D joint.
NEW: supplied with plastic rosette,
colour: RAL 9003 white
- Fully pre-mounted for quick and easy installation
- Integrated cable channel
- Quick exchange of projector, e.g. for servicing
- 3D joint for tilting the projector ± 20° in all directions, rotates ± 180°
- Can hold up to max. 20 kg
- Fixing points 100 - 370 mm
- Inner diameter 37 mm
- TÜV/GS certified
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 30 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 30 cm |
| Product colour | White |
| Easy to install | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Angle of rotation | 180° |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 30 cm |
| Product colour | White |
| Certificates | |
| Certification | TÜV/GS |