We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 4000000010 project mount Ceiling Silver
SKU
4000000010
Category: Projector Mounts
| SKU | 4000000010 |
|---|---|
| EAN | 4021565047497 |
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
- Ceiling mount for projectors,
- RAL 9006 metallic silver,
- distance ceiling 13 cm,
- can hold up to 20 kg, 3D joint.
- NEW: supplied with plastic rosette,
- colour: RAL 9003 white
- RAL 9006 metallic silver,
- distance ceiling 13 cm,
- can hold up to 20 kg, 3D joint.
- NEW: supplied with plastic rosette,
- colour: RAL 9003 white
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 13 cm |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 13 cm |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Easy to install | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Rotating | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Product colour | Silver |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Certification | TÜV/GS |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum distance to ceiling | 13 cm |
| Product colour | Silver |
| Certificates | |
| Certification | TÜV/GS |