We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kindermann 3055000000 signage display mount 2.49 m (98") Black, Silver
SKU
3055000000
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 3055000000 |
|---|---|
| Manufacturer | Kindermann |
| Availability | Out of Stock |
Kindermann MobileStand UW
Mobile rolling stand with shelf for holding the Kindermann TD-30105-UW and other displays from 75 to 98 inch. max. load: 113kg max. VESA: 1400x600 weight: 35kg colour: silver. Compatible with Kindermann touch displays with Eshare BYOD software. Connectors: USB Type C (male). Requires DisplayPort alternative mode support. Maximum input resolution 3840x2160. Maximum output resolution 1920x1080. Low latency <150 ms >. Optional mirroring of primary or extended desktop. Touching the dongle activates it as an active source. Supports WLAN 802.11n/ac in 2.4 and 5 GHz band. Supports up to 10 touch points (software dependent). Requires firmware version 4K1.1.0 to be installed on Kindermann TD-10xx touch displays.
Mobile rolling stand with shelf for holding the Kindermann TD-30105-UW and other displays from 75 to 98 inch. max. load: 113kg max. VESA: 1400x600 weight: 35kg colour: silver. Compatible with Kindermann touch displays with Eshare BYOD software. Connectors: USB Type C (male). Requires DisplayPort alternative mode support. Maximum input resolution 3840x2160. Maximum output resolution 1920x1080. Low latency <150 ms >. Optional mirroring of primary or extended desktop. Touching the dongle activates it as an active source. Supports WLAN 802.11n/ac in 2.4 and 5 GHz band. Supports up to 10 touch points (software dependent). Requires firmware version 4K1.1.0 to be installed on Kindermann TD-10xx touch displays.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Maximum VESA mount | 1400 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.49 m (98") |
| Ergonomics | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Compatible products | Kindermann TD-30105-UW |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 35 kg |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Compatible products | Kindermann TD-30105-UW |
| Wheels | Yes |
| Other features | |
| Wheels | Yes |