We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington SmartFit Dual Monitor Arm with Crossbar and Handle
- SmartFitTM simplifies setting displays at proper eye-level viewing angles for ergonomic comfort.
- Easy-grip handle supports convenient monitor adjustments.
- Supports separate horizontal adjustments for each monitor for more comfortable viewing.
- The gas spring mechanism supports effortless height adjustments.
- Accommodates up to 2 x 32” monitors weighing up to 9kg (19.8lbs) each
- C-clamp or grommet mount base for a hassle-free installation
- 5-Year limited warranty.
| SKU | K58272WW |
|---|---|
| EAN | 0085896582724 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
SmartFit™ - Comfort Made Easy
Supports proper ergonomic eye-level viewing angles, as well as improved neck and shoulder alignment. Uses data-driven research and a colour-coded fitting chart to support quick and intuitive height-setting.
Easy-Grip Handle
Effortlessly position your monitors exactly where you want them with the easy-grip handle.
Curved Horizontal Rail with Sliding Monitor Bar
Supports separate horizontal adjustment for each monitor, allowing you to effortlessly achieve perfect viewing angles for a comfortable and productive workspace. Offers ±10° tilt, ±10° swivel and ±180° rotation.
Gas Spring Mechanism
Ensures smooth and easy height adjustments with less physical effort, supporting ergonomic comfort throughout your workday.
Dual Monitor Support
Securely accommodates two side-by-side 32” monitors weighing up to 9kg (19.8lbs) each, using a VESA® (75/100) standard mounting hole pattern.
C-Clamp or Grommet Mount
The c-clamp or grommet mount base easily attaches to desks and tables, ensuring a hassle-free installation and stable monitor support.
5-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington with a 5-year limited warranty.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 323 mm |
| Package weight | 7.75 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 323 mm |
| Package weight | 7.75 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.3 kg |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 15.4 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |