We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Slim NanoSaver 2.0 Portable Keyed Laptop Lock
- Self-coiling cut resistant carbon steel cable is easily transportable, stretching up to 1.8m (6') and shrinking down to 76mm (3"). Protective sheathing helps keep attachment points such as desks and tables free from scratches.
- Slim Nano lock head design won’t interfere with I/O ports or raise the device off its surface.
- Each Kensington lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.
- 5mm keying system - common across all of Kensington’s latest locks - so there’s only one keying system to manage. Smaller key opening helps thwart picking attempts.
- Register & RetrieveTM, Kensington’s online key registration program that allows for quick, secure and free key replacement if ever lost or stolen.
- Five-year limited warranty, so you can rest assured knowing you’re covered by Kensington, inventor and a worldwide leader in laptop security locks.
| SKU | K65025WW |
|---|---|
| EAN | 0085896650256 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Self-Coiling Carbon Steel Cable
Easily transportable and cut-resistant, stretching up to 1.8m (6') and shrinking down to 76mm (3"). Protective sheathing helps keep attachment points such as desks and tables free from scratches.

Won’t Block Ports: Allows Ultra-Thin & 2-in-1 Laptops to Lie Flat and Stable
Slim Nano lock head design won’t interfere with I/O ports or raise the device off its surface.

Verified and Tested
Each Kensington lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.

5mm Keying System
Common across all of Kensington’s latest locks, so there’s only one keying system to manage. Smaller key opening helps thwart picking attempts.

Register & Retrieve™
Kensington’s online key registration program that allows for quick, secure and free key replacement if ever lost or stolen.

Five-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington, inventor and a worldwide leader in laptop security locks.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 100 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 100 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 130 mm |
| Master (outer) case length | 365 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3 kg |
| Master (outer) case net weight | 2.71 kg |