We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Slim N17 2.0 Keyed Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots - Like Keyed
- Slim profile made especially for ultra-thin and 2-in-1 laptops. Tested and approved by Dell.
- Does not block valuable ports, allowing for full use of laptop’s ports while attached.
- Won’t raise the laptop off its surface and cause it to wobble, allowing the laptop to lie flat and stable.
- Kensington locks are verified and tested. Each lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.
- 1.8m (6’) carbon steel cable delivers the same level of cut-resistance and theft-resistance as thicker cables. Special hinges create great freedom of movement, eliminating awkward angles and allowing you to insert your key with complete ease.
- The 5mm keying system is common across all of Kensington’s latest locks, so there’s only one keying system to manage.
- Register & RetrieveTM, Kensington’s online key registration programme, allows for quick, secure and free key replacement if ever lost or stolen.
- Like keyed provides administrative access designed for wider flexibility and freedom to all equipment. This solution provides employees with identical keys that can open all locks, offering a solid layer of security against non-employee theft without restricting employee access and productivity.
- A five-year warranty means you can rest assured knowing you’re covered by Kensington.
| SKU | K60501L |
|---|---|
| EAN | 0085896605010 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

Slim Profile
Made especially for ultra-thin and 2-in-1 laptops. Tested and approved by Dell.

Does Not Block Valuable Ports
Allows for full use of laptop’s ports.

Allows Laptop to Lie Flat and Stable
Won’t raise the laptop off its surface and cause it to wobble.

Verified and Tested
Each Kensington lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.

1.8m (6’) Carbon Steel Cable with Omnidirectional Pivoting Head and Rotating Anchor
Delivers the same level of cut-resistance and theft-resistance as thicker cables. Special hinges create great freedom of movement, eliminating awkward angles and allowing you to insert your key with complete ease.

5mm Keying System
Common across all of Kensington’s latest locks, so there’s only one keying system to manage.

Register & Retrieve™
Kensington’s online key registration programme that allows for quick, secure and free key replacement if ever lost or stolen.

Like Keyed
Provides administrative access designed for wider flexibility and freedom to all equipment. This solution provides employees with identical keys that can open all locks, offering a solid layer of security against non-employee theft without restricting employee access and productivity.

Five-Year Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable lock security features | Like Keyed |
| Lock management | Liked Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Cable lock security features | Like Keyed |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 190 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 190 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 155 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 165 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.18 kg |
| Master (outer) case net weight | 4.79 kg |