We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Simply Portable SP40 15.6” Classic Laptop Case
SKU
K62563EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Simply Portable SP40 15.6” Classic Laptop Case
- Hard wearing Nylon toploader case protects and cushions your laptop
- Securely store your laptop or ultrabook & accessories in this toploader that fits up to 15.6''/39.6cm devices
- Detachable padded shoulder strap allows you to keep hands free when travelling
- Stay organised on the move with mulitple accessories pockets
Category: Laptop Cases
| Brand compatibility | Any brand |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Nylon |
| SKU | K62563EU |
| EAN | 0085896625636 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Kensington SP40 Classic Case protects your laptop computer and carries all your laptop essentials and files. It includes a number of storage compartments and a front pocket for quick access to items you need most. There's even a built-in strap that attaches easily to your roller bag for easy airport travel.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Briefcase |